Jak powstają wizualizacje fotorealistyczne w naszej pracowni
Najbardziej efektownym elementem pracy nad projektem wnętrza są wizualizacje, które odwzorowują wizję projektanta i pokazują klientowi, jak finalnie będzie wyglądało jego mieszkanie. Są nieocenioną pomocą dla klienta, który nie potrafi wyobrazić sobie tego, co ma projektant w głowie, nawet gdyby ten wykonał 100 rysunków technicznych. Tylko wizualizacje pokażą, jaki styl i charakter wnętrza chcemy osiągnąć.
Jak je tworzymy?
Podczas pierwszych etapów pracy nad projektem rysujemy pomysły na kartce ,na rzucie 2D, na płasko w programie komputerowym, następnie przenosimy układ do modelu 3D w programie Sketchup. Tam ściany podnoszą się i powstaje bryła mieszkanie z oknami i drzwiami.
Następnie zaczyna się najprzyjemniejszy proces pracy projektanta – modelowanie. Wstawiamy w powstałą bryłę mieszkania wyposażenie i materiały, które chcemy zastosować. Jednocześnie utrzymujemy styl wnętrza i proporcje barw i kubatur elementów.
Trzeba zachować spójność wnętrza i jednocześnie jego funkcjonalność.
Tak przygotowany model trafia do konsultacji z klientem, omawiamy materiały i kolory oraz detale akcentów na ścianach, dekoracji i umeblowania.
Jednocześnie z modelem 3D szykujemy wstępny budżet do naszej propozycji, aby klient wiedział z jakimi kosztami takiego efektu musi się liczyć. Jeśli wszystko jest zaakceptowane wysyłamy model do grafika. Razem z modelem dostaje on również rzut w dwg z rysunkami technicznymi, kosztorys, w którym ma linki do produktów, szczegółowy opis wyposażenia, często również inspiracje, inne wnętrza, które pokazują klimat, rodzaj oświetlenia.
Grafik po analizie plików podsyła nam propozycję ujęć widoków, które następnie będzie “obrabiał”. Powstają “prewki” i jeśli są zaakceptowane, na hasło “renderujemy”, puszcza rendery – jest to kilkugodzinny proces, zazwyczaj odbywa się w nocy, gdyż praca komputera w trybie renderingu jest skupiona tylko na tym zadaniu, Każde inne odpalone w tym samym czasie zadanie powoduje spowolnienie renderingu lub ,co najgorsze, jego zawieszenie, przerwanie i zatrzymanie procesu. Dlatego puszczając render podczas pracy w ciągu dnia, trzeba mieć na to osobny komputer, z którego nie będzie możliwości korzystać. A nie zawsze po takim renderingu jest pełna akceptacja pracy grafika. Często są jakieś poprawki i proces trzeba powtórzyć.
Finalnie otrzymujemy zazwyczaj 3 ujęcia z mieszkania, które dołączamy do projektu dla Was, a które mogą posłużyć i tak naprawdę większości sytuacji tak jest, że służą do wcześniejszej sprzedaży mieszkania. Wstawiając je w ogłoszenie możecie sprawdzić czy jest zainteresowanie takim mieszkaniem, jaka jest reakcja na cenę zaproponowaną w ogłoszeniu lub nawet możecie sprzedać mieszkanie bez remontu, bo klient zobaczy jaki potencjał tkwi w tym wnętrzu. Czasem sprzedaż mieszkania bez remontu przynosi podobny zysk, jak po remoncie, a oszczędza nam czasu i prac remontowych, które trwają kilka miesięcy. Wielokrotnie otrzymujemy zamówienia wyłącznie na wizualizacje, bez rysunków technicznych, proces jest krótszy ale bez rzutu 2d i modelu 3d nigdy się nie obejdzie.
Koszt wizualizacji nie jest mały, ale teraz wiecie z czego on wynika i ile pracy potrzeba, aby zachwycić kilkoma ujęciami kupującego,